Kako izvršiti naplatu osiguranja za povrede?
Tokom vožnje a usled tuđe nepažnje, neispravnosti vozila ili vožnje u alkoholisanom stanju može vam biti pričinjena materijalna (oštećenje vozila) i nematerijalna šteta (lakše i teže telesne povrede).
Neposredno nakon događaja dešava se da ste u stanju šoka i jednostavno ne možete racionalno da donosite odluke. Moguće i da ste trpeli i fizičke bolove, čiji je intenzitet zavisio od stepena težine zadobijenih povreda.
Šta uraditi nakon saobraćajne nezgode?
Kada vam se desi saobraćajna nesreća postupite na sledeći način:
- Zaštitite se kako biste predupredili nastanak novih povreda;
- Isključite motorno vozilo, uključite pokazivače pravca, obucite svetloodbojni prsluk i izađite iz vozila, ako ste u mogućnosti;
- Obavezno pozovite policiju kako bi sačinila zapisnik o udesu;
- Ako ima povređenih pozovite Hitnu pomoć;
- Fotografišite mesto događaja;
- Ukoliko na licu mesta ima svedoka, zamolite ih da vam ostave lične podatke, kako biste mogli da ih pozovete da svedoče o saobraćajnoj nesreći;
- U roku od 48h idite u najbližu medicinsku ustanovu kako biste dobili zapisnik o zadobijenim povredama u saobraćajnoj nesreći.
Nakon nezgode mnogi oštećeni čine greške koje mogu da umanje iznos naknade štete.
Prva greška – dogovarate se sa licem odgovornim za saobraćajnu nesreću o novčanoj nadoknadi. U praksi se veoma često dogodi da se nakon rastanka štetnik uopšte ne javi a vi ostajete bez prava na naknadu štete. Odgovorno lice može sugerisati da tako postupite i obećati da će vam isplatiti sve troškove. Obzirom da ne postoji zapisnik o saobraćajnoj nesreći, biće vam teško da dokažete na koji je način nastala šteta, materijalna ili nematerijalna.
Dakle, obavezno pozovite policiju nakon udesa.
Druga greška koja se često potkrada je neprijavljivanje povreda policiji. Ako se nakon saobraćajne nesreće osećate loše, ugruvani ste ili imate bilo koji tip lakših telesnih povreda, prijavite ih policiji prilikom sačinjavanja zapisnika. U praksi se dešava da osiguravajuća društva ne priznaju povrede, čak i ako imate medicinski zapisnik, ako iste nisu navedene u policijskom.
Treća greška. Evropski izveštaj, poznat i kao evropski obrazac, je legitimni dokument kojim možete potraživati naknadu štete. Međutim, Evropski obrazac se koristi u slučajevima kada nema telesnih povreda i kada je materijalna šteta na vozilu do 200.000 rsd. Popunjavanje ovog dokumenta je pravilno, ali ipak pozovite policiju da sačini zapisnik. Može se ispostaviti da je šteta na vašem vozilu mnogo veća nego što ste prvobitno pretpostavljali, a policijski zapisnik će biti osnov za potraživanje vaših prava.
Zašto angažovati agenciju za nankadu štete?
Nakon saobraćajne nezgode pozovite neku od agencija za naknadu štete koja će vas na adekvatan način uputiti u proces naknade štete i realizovati kompletan proces procene štete i dalje naplate, u vašem interesu.
Osiguravajuće kuće često odbijaju da priznaju pravni osnov nastanka štete. Još uobičajenije je da na ime naknade štete nude minimalni iznos koji nije adekvatan pričinjenoj šteti.
Centar za naknadu štete Premium Garant je agencija za naplatu štete u saobraćaju koja posreduje u ostvarivanju Vaših prava na pravednu naknadu štete koju ste pretrpeli i u dogovoru sa Vama realizuje kompletan proces administrativnih poslova i finansiranja troškova veštačenja i taksi.
Angažujte nas i obezbedite sebi maksimalnu naplatu štete. Kontaktirajte nas OVDE ili na 0652096262.
Možda će vas zanimati i sledeće:
Naplata štete za porodicu nakon smrti učesnika